POMÁHÁM ZA ŽIVOTA, BUDU I PO NĚM
Těmito slovy uvedla Koalice za snadné dárcovství svou kampaň Závět´ pomáhá, ke které se tímto symbolicky připojujeme.
Více než třetina obyvatel ČR má zkušenosti s dědickými spory. Více než 250 milionů korun ročně propadne státu, protože po sobě lidé nezanechali závět´. Chceme vám tímto pomoci připravit se na budoucnost a zajistit své potomky a přátele. V rámci závěti můžete také podpořit vaši oblíbenou neziskovou organizaci. Ukázalo se, že ve skutečnosti 58 % seniorů považuje dar ze závěti za správný. A jak se taková závět´ sepisuje a co vše to obnáší?
DŮVODY PROČ SEPSAT ZÁVĚŤ
Sepsáním poslední vůle zajistíte vaše blízké a vyhnete se složitému dědickému řízení, které nastává v případě, že nebyla sepsána závět´. Zároveň máte možnost v závěti odkázat část majetku také vaší oblíbené neziskové organizaci, kterou chcete podpořit. Sepsali jsme pro vás výhody do pár bodů:
1. Dědické řízení bude probíhat tak, jak chcete vy
2. Můžete zajistit nebo naopak vydědit své blízké
3. Můžete podpořit vaši oblíbenou neziskovku
4. Budete mít přehled o svém majetku
JAK MŮŽU ZÁVĚŤ SEPSAT?
260 000 000 Kč
propadne každý rok státu, protože nebyla sepsána závět´
58 %
seniorů považuje dar ze závěti za správný
35 %
české populace má zkušenost se spory z dědického řízení
0 Kč
přesně tolik zaplatíte za sepsání závěti přes portál Goodbye.com s naším slevovým kódem EMOTER
Poslední vůli můžete sepsat třemi možnými způsoby, které si nyní společně projdeme. Prvním z nich je notářský zápis, kdy po schůzce s právníkem a notářem odcházíte s vyhotovenou závětí. Druhou možností je vlastnoruční sepsání doma. V tomto případě ovšem hrozí právní napadnutí a neuznání závěti v případě nějaké chyby. Třetí možnost, kterou doporučujeme, je sepsání závěti online přes portál Goodbye.cz.
1. NOTÁŘSKÝ ZÁPIS
V případě složitějších situací nebo vydědění doporučujeme celý případ nejprve projednat s právníkem a závět´ nechat sepsat pomocí notářského zápisu do elektronické Evidence právních jednání. Taková závěť je téměř nezpochybnitelná. Celý proces vás může přibližně vyjít od 2 do 8 tisíc korun.
2. VLASTNORUČNÍ SEPSÁNÍ DOMA
Závět´ je možné sepsat i vlastnoručně doma. Taková poslední vůle musí být vlastní rukou napsaná i podepsaná (nesmí ji psát nikdo jiný nebo nesmí být vytištěná). Hotovou ji potom můžete uložit u sebe nebo u někoho blízkého doma. Nevýhodou je, že může obsahovat právní chyby, o kterých lajk neví, a kvůli tomu pak může být prohlášena za neplatnou. Výhodou naopak je, že k jejímu sepsání nikoho nepotřebujete a ani vás nic nestojí.
Vyzkoušejte ZDARMA
3. ONLINE
(doporučujeme)
Závět´ je možné sepsat i online pomocí webové aplikace stránky Goodbye.cz. Taková závět´ projde odbornou kontrolou, bude tedy právně v pořádku. Jediné, co je pro její platnost potřeba udělat, je podepsání za přítomnosti dvou svědků. Více si o postupu sepsání závěti online můžete přečíst tady.
Díky naší spolupráci s Goodbye.cz můžete nyní sepsat svou závět´ zcela zdarma. Stačí použít náš slevový kód EMOTER a vyplnit na stránkách Goodbye.cz jednoduchý dotazník. V případě otázek nás kontaktujte na office@emoter.org
Věděli jste, že s námi můžete sepsat poslední vůli zcela zdarma?
KONTAKTUJTE NÁS
Petr Janota | petr.janota@emoter.org | +420 732 579 141
V případě, že uvažujete o sepsání závěti a potřebujete poradit, neváhejte se na nás obrátit a rádi vám poradíme a pomůžeme najít vhodnou osobu, která s vámi poslední vůli sepíše.
ČASTÉ DOTAZY (FAQ)
-
Co se stane, když zemřu bez závěti?"Pokud někdo zemře bez závěti (nebo dědické smlouvy), jejich majetek se rozdělí podle zákonné posloupnosti příslušným dědicům (jeho rodině). Jedná se o 6 tříd příbuzných zůstavitele od nejbližších (manžel/manželka a potomci) až po vzdálenější (praneteře a prasynovci, tety a strýcové).
-
Jak je možné, že lze napsat závět´ online?"Pokud jsou vaše přání relativně jednoduchá, není potřeba notáře k sepsání vaší závěti. Co například přes internet udělat nejde, je vydědit potomka - k tomu je právě potřeba notářský zápis. Každopádně na 99% všech ostatních věcí, které s námi lidé běžně řeší, notáře nepotřebujete. K tomu, aby vaše závěť potom nabyla právní moci, je potřeba ji vytisknout a podepsat společně s dvěma svědky. Vytvoření závěti na internetu je naprosto v pořádku. Každou závěť vám navíc ještě před odesláním překontroluje expert - nemusíte se tak vůbec ničeho bát.
-
Existuje nějaká dědická daň?V roce 2014 byla v českém právním řádu zrušena dědická daň. To znamená, že všechny příjmy dědiců a odkazovníků z pozůstalosti jsou od daně osvobozeny (a to i v případě právnických osob). Jediné, co se ale platit musí, jsou poplatky soudnímu komisaři, který má na starosti dědické řízení. Výše poplatku se potom odvíjí od hodnoty majetku, který je předmětem dědictví.
-
Kolik stojí sepsat závět´ online?S naším kódem EMOTER, který vyplníte při vyplňování dotazníku na Goodbye.cz, vás nebude stát sepsání závěti ani korunu. Služba je pro vás zdarma.
-
Uvidí někdo závět´, kterou sepíšu online?"Ano. Ke každé závěti přistupují zaměstnanci Goodbye.cz inviduálně, kontrolují ji a hlavně přemýšlí předem "kde by v budoucnu mohl nastat problém". Pokud se jim něco nezdá, odkáží vás raději na partnerskou advokátní kancelář a vrátí vám případně peníze (pokud ale využijete náš kód EMOTER, je pro vás služba zdarma). Vaše data jsou maximálně v bezpečí. Goodbye je s nikým nesdílí. Vše je také důkladně šifrované podle protokolu HTTPS.
-
Bojím se, že pokud sepíšu poslední vůli, zemřu krátce poté."Tento mýtus je poměrně rozšířený, nicméně zcela neopodstatněně. Výzkumy naopak prokázaly, že lidé, kteří sepsali během života poslední vůli, se ve výsledku dožívali mnohem vyššího věku. Londýnský filantrop Richard Radcliffe ze své analýze tisíců závětí v Anglii vyvozuje, že lidé, kteří v závěti mysleli na charitu, se dožili až o 9 let déle. (zdroj: https://www.radcliffeconsulting.org/)
Níže naleznete odpovědi na nejčastěji kladené otázky v souvislosti se sepsáním závěti.